Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Tuzlu Su İçilirse Ne Olur?

Tuzlu Su İçilirse Ne Olur?

Gezegenimizin yaklaşık %71’i sudur. Bu suyun %97,3’ü tuzlu suyudur, %2,7 de tatlı sudur. Denizler ve okyanuslar bu geniş su kütlesinin büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Ancak içme suyuna olmasa bile, deniz sularını tuzluluk oranı fazla olduğundan dolayı tüketemeyiz.


Vücudumuzun sürekli ihtiyaç duyduğu tuz ve suyun sağladığı yararlardan dolayı tuzlu su ilk başta çok da korkutucu olmayabilir. Mineral ve protein benzeri birçok maddeyi içeren su, yiyecekleri metabolize edilmesini sağlayan kimyasal reaksiyonlar için oldukça gereklidir. Bununla beraber kas, kan akışı ve akla gelebilecek tüm vücut fonksiyonlarını için çok önemlidir. Ayrıca vücuttaki hücreler tuza da ihtiyaç duyar. Kimyasal formülü NaCl (sodyum klorür) olan sofra tuzunun sodyum ve klorür iyon içeriği, hücre dışı sıvıda bulunur ve kimyasal reaksiyonlar için kullanılmaktadır. Öyleyse vücudumuz için önemli olan tuz ve suyu neden tuzlu su olarak bu iki maddenin karşımını tüketemiyoruz?

Az miktarda tuz tüketmek fizyolojik sağlığımız için gerekli olsa da çok az ya da çok fazla tuz tüketmek vücut için zararlı olabilir. Bu yüzden vücutta biriken tuzu zamanla fazla miktarını idrar yoluyla dışarıya atmaktadır. Böylece vücuttaki tuzluluk oranı kanın içerisinde bulunan tuzla aynı oranda dengelenmiş olur.


Tuzlu suyun tuzluluk oranı insan kanındaki tuzluluk oranından daha yüksek olduğu için zararlıdır. Deniz suyu gibi aşırı derecede hipertonik sıvıları tüketmek, vücudun savunma mekanizmasını bozar.

İnsan hücreleri yarı geçirgen zarlara sahiptir. Bu zarlar tuzun ya da diğer maddelerin kolaylıkla hücrelerin içine girip yayılmasını engeller. Ancak su,  rahatlıkla hücre içine girip çıkabilir. 


Deniz suyu içildiği zaman yarı geçirgen zarın iki tarafındaki derişimin dengelenmesi için işleyen süreç korkunç sonuçlara yol açabilir. Deniz suyunun tuzluluğu, vücut sıvılarının tuzluluğunun neredeyse dört katıdır. Deniz suyunun kontrolsüz alımı sonucunda hücreler, zar içindeki suyu dışına doğru atarak hücreler büzülmeye uğrar.

Tuzlu su ya da deniz suyu içilirse, aslında hiç su içilmemiş gibi bir his verir ayrıca su kaybına neden olur. Fakat olası bir durumda tuzlu su içilmesi ya da yutulması halinde etkisini ortadan kaldırmak için tatlı su tüketmek en sağlıklısı olacaktır. 
 7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10