Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Corona virüsü ne kadar ölümcül, belirtileri nelerdir?

Corona virüsü ne kadar ölümcül, belirtileri nelerdir?

Corona virüsü konusunda araştırmalar sürüyor. Çin'de ortaya çıktıktan sonra dünyanın tamamına yayılan corona virüsü nedeniyle ABD'de ulusal acil durum ilan edildi. Avrupa'nın birçok kentinden vaka ve ölüm haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Çin'den sonra en çok vakanın görüldüğü İtalya'da ölü sayısı 1809'a yükseldi. 21 binin üzerinde vakanın olduğu kentten korkutan görüntüler gelmeye devam ediyor. Türkiye'de 6 vakanın görüldüğü virüs nedeniyle vatandaşlar Corona virüsü bulaşıcı mı, ne kadar ölümcül, belirtileri nelerdir sorularına yanıt aramaya devam ediyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.
 2. Çin'de bazı hastaların hastanede uzun süreli tedavi altına alınması gerekmişti.
 3. Ancak şu an eldeki bilgiler sadece hastaneye kaldırılan ağır hastaların yaşadıklarıyla sınırlı. Virüse yakalanıp daha hafif bir şekide atlatan olup olmadığı konusunda detaylı bir bilgi henüz yok.
 4. Koronavirüs orta derece soğuk algınlığından, ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor.
 5. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etti.

CORONA VİRÜSÜ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 1. Hastalardan alınan örneklerin laboratuvarlarda test edilmesi sonucu Çinli yetkililer ve WHO, enfeksiyonun Koronavirüs (Corona Virus) olduğu sonucuna vardı.
 2. Hastalığın, Çin'in 11 milyon nüfuslu kenti Vuhan'daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.
 3. Koronavirüs, büyük bir virüs ailesinin bir alt türü. Ancak yeni virüs dahil sadece yedi tanesi insanlara bulaşabiliyor.
 4. WHO'ya göre yeni virüsün "kuluçka dönemi", yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönem yaklaşık 14 gün.
 5. Ama bazı araştırmacılar bu sürenin 24 güne kadar çıkabileceğini söylüyor.
 6. Çinli bilim insanları, bazı kişilerin belirtiler görülmeden de enfeksiyonu yaydıkları uyarısında bulunuyor.

CORONA VİRÜSÜ NE KADAR ÖLÜMCÜL?

 1. WHO'nun 44 bin hastaya dayandırdığı araştırma verilere göre virüsün bulaştığı kişilerin:
 2. %81'i hafif atlatıyor
 3. %14'ü ciddi geçiriyor
 4. %5'i ağır hastalanıyor

Covid-19'dan ölenlerin oranı ise %1 ila %2 arasında. Hastalığın 9 yaşın altındaki çocuklarda pek görülmediği 80 yaş üzerinde ve solunum yolları hastalıkları olanlarda ise ölümcüllük oranının çok yükseldiği anlaşılıyor.

Ama bildirilen rakamların hepsi güvenilir değil.

Her yıl yaklaşık bir milyar kişi sıradan soğuk algınlığı yaşıyor ve bu hastalıktan ölenlerin sayısı 290 bin ila 650 bin arasında değişiyor. Grip vakalarının ciddiyeti her yıl değişiyor.

SARS salgınında ölüm oranı Koronavirüs'e göre çok daha yüksekti ve hastalığa yakalananların yüzde 9'u hayatlarını kaybetmişti.

Ancak koronavirüsün bulaşmasıyla başlayan hastalık sürecinin görece uzun olduğu ve ölü sayısının ilerleyen günlerde artabileceği uyarıları da yapılıyor.

Henüz salgının boyutları da tam olarak bilinmediği için bu yeni virüsün yol açabileceği ölümlere dair bir tahmin yürütmek zorlaşıyor.

 

Etiketler; Korona Haritası, Corona Belirtileri, Corona Haritası kadiköy, Korona Aşısı, Korona Testi,Korona Ne Zaman Biter, Korona Risk Haritası7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10