Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Tuzların Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tuzların Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tuzlar artı ya da eksi yüklü iyonlardan oluşur; artı yüklü iyonlar metalden, eksi yüklü iyonlar ise asitten gelir.


Saf haldeki kristal tuzların iyonları, belirli bir düzende bir araya gelerek oluşurlar. Kristalin şekli tuz çeşidine göre değişmektedir. Genellikle kristal haldeki tuzların yapısında belirli miktarda su bağlanmıştır. Oluşan kristalleşme suyu tuzun belirli bir derecede ısıtılması ile ayrılabilir ve böylelikle kuru bir yapı elde edilmiş olur.


Birçok tuz çeşidi suda eriyerek çözelti oluşturmaktadır. Ama bazı tuz çeşitleri suda erimez; iki çözelti arasındaki ortaya çıkan tepkime sonucunda oluşan bu tür tuzlar dibe batarak ayrılır ve böylelikle katı bir madde oluşur.


Doğada bulunan bazı kayaçlarda tuz bulunur, bunlardan en çok bilinen kireçtaşı içerisinde büyük miktarda kalsiyum karbonat tuzundan oluşur. 


Yeryüzünde başta denizlerde olmak üzere göller, ırmaklar ve okyanuslarda da büyük ölçüde çözünmüş tuz bulunur.


Birçok canlı için büyük bir öneme sahip olan tuz evlerde, tıpta ve sanayi gibi yerlerde kullanım alanları mevcuttur.


Gıda Sınıfı Tuz


İnsan vücudu her zaman tuza ihtiyaç duyar ve bunu karşılamak için gıdalardan alınır .Koruyucu olarak da kullanılan tuz zeytin, turşu, ekmek, salça, peynir vb. gıdalarda da kullanılır.


Karayollarında Buz Çözücü


Tuz genellikle karayollarında buz çözücüsü olarak kullanılmaktadır. Tuz, buz ve kara uygulandığında daha düşük sıcaklıkta tuzlu su oluşur. Ayrıca daha önce oluşmuş olan buzun yayılmaması içinde etkili bir yöntemdir.


Su Arıtma


Sert su, kalsiyum ve magnezyum gibi çözünmüş minerallerden meydana gelir. Evlerde kullanılan musluk suyu sert suya örnek olarak verilebilir. Kalsiyum ve magnezyum, cezve ve çaydanlık yüzeylerinde birikmektedir. Tuz arıtma cihazlarını sorunsuz ve kolay bir şekilde yumuşatarak bu minerallerin giderilmesine yardımcı olur. 
 

Kimyada Tuzlar


Tuzu en çok kullanılan alanlarından birisi kimya sanayisidir. Tuz, bir asitle bir bazın aynı anda tepkimeye girmesiyle oluşan maddedir. Tuz asitteki eksi yüklü iyon ve bazdaki artı yüklü iyondan oluşur. Asit ile baz arasında nötrleşme tepkimesi gerçekleşir bu sırada tuz ve su ortaya çıkar. Genellikle çözelti halindeki tuzların büyük bir kısmı eksi ve artı yüklü iyonlar ayrışarak elektriği iletir. Tuz sodyum klorür (NaCl) formülünden oluşur.


Hayvan Yemi


Aynı şekilde hayvanların sağlığı içinde tuz önemlidir. Hayvanların büyümesi, sağlıklı, güçlü bir bağışıklık sistemi için tuza ihtiyaçları vardır. Hayvanlar genellikle yemlerinden yeterince tuz karşılamadıkları zaman beslenmelerini tuz ile tamamlamaları gerekir.
 7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10