Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Tuz Ve Minerallerin Canlılar İçin Önemi Nedir?

Tuz Ve Minerallerin Canlılar İçin Önemi Nedir?

Dünya üzerinde bulunan tüm canlıların yaşamını sürdürebilmesi için minerallere ihtiyacı vardır. Hayvanlar bu mineralleri su ve besinler ile karşılar. Bitkiler ise kökleri sayesinde suda çözünen tuz ve mineraller ile karşılarlar.  


Tuz ve Minerallere ihtiyaç duymamızın sebeplerinden biri de elektrolit özelliğinden kaynaklanmaktadır. Elektrolit içerisindeki sodyum, osmotik basıncı düzenler. – Hücrenin sıvı aktarımını dengeler. H+ (hidrojen iyonu) dengesini sağlayıp pH dengesini de korur. Vücudumuzda bulunan en önemli elektrolitlerden bazıları; sodyum, klorür, kalsiyum, potasyum, magnezyumdur.Minerallerin canlı vücudunda bir çok işlevi bulunsa da gün içerisinde az miktarda gereksinim duyulur.  Ancak terleme olayı gibi vücudun sıvı kaybetmesine sebep olan olaylarda daha çok sodyum ve klorür iyonları vücuttan atılmasına sebep olur. Vücudumuz bu mineralleri üretmediğinden dolayı bizim yeniden vücudumuza almamız gerekir. 


Ancak bazı minerallerin çok fazla alınması homeostatik dengeyi bozar ve sağlığınıza zarar verebilir. Örnek olarak gün içerisinde çok fazla tuz tüketirseniz, tuzun kan içerisindeki derişimi artacağından dolayı damar çeperine yüksek basınç uygulamasına sebep olur ve bu durum yüksek tansiyona neden olur.  Özellikle Hazır ve paketlenmiş gıdalar gün içerisinde tüketilmesi gereken orandan fazla NaCI (sodyum klorür) içerir. Bu yiyecekleri yediğinizde günlük olarak tüketmeniz gereken tuz oranını tek öğünde tüketmiş oluyorsunuz. Aynı şekilde demir de sağlığınızı tehdit altına sokabilir. Su kaynaklarının demir oranı yüksek olan Afrika’nın bazı bölümlerinde nüfusun %10’nunda fazla demir tüketilmesine karşı karaciğer hastası olmuştur.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10