Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Okyanus ve Deniz Suları Neden Tuzludur?

Okyanus ve Deniz Suları Neden Tuzludur?

Okyanus ve deniz sularının tuzlu olmasının sebebi yeryüzündeki kayaçlardır. Atmosferde bulunan karbondioksit suda çözündüğü zaman karbonik asit oluşur bu da yağmur suyunun az da olsa asitik özellik göstermesine sebep olur. Bu özellik sayesinde yağmur suyu kayaçlarla etki-tepkiye girdiğinde kayaçların aşınmasına sebep olur ve bunun sonucunda iyonlar oluşur. İyonlar ise akarsu ve nehirler aracılığıyla okyanus ve denizlere ulaşır. İyonlar suda çözündüğünden dolayı bir kısmı çözünmüş halde kalır diğer kısmı ise su canlıları tarafından kullanılır.


Akarsu  ve nehirler tatlı su kaynakları iken bunlardan oluşan deniz neden tuzludur diye düşünebilirsiniz. Su döngüsü doğrultusunda su, atmosfer ve yeryüzü arasında kesintisiz hareket eder ve bu süreçte Güneş’ten gelmekte olan enerji deniz yüzeyindeki saf su buharlaşarak atmosfere karışırken çözünmüş iyonlar suda kalır. Bu sebeple deniz ve okyanuslardaki tuz oranı artar. Sulardaki tuz oranın bir başka sebebi de volkanlardır. Magmanın yapısında eriyik halde bulunan sıcak kayaçlar ve suyun etkileşime girmesi ile ortaya çıkarlar.


Okyanus ve denizlerde suların tuz oranı %3,5’tur. Yeryüzünün %70’i sularla kaplıdır bu da denizlerde bulunan tuz miktarının Dünya’nın 150m kalınlığında bir tabakayla kaplanabilecek kadar olduğunu gösterir.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10