Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

İyotlu ve İyotsuz Tuz Nedir? Faydaları Nelerdir?

İyotlu ve İyotsuz Tuz Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sofra tuzunda iyotlu mu yoksa iyotsuz tuz mu tercih etmeliyiz?

İyotlu ve iyotsuz tuzun birinin diğerinden daha iyi olduğu hakkında birçok iddialar vardır.

Beyaz Tuz olarak iyotlu ve iyotsuz tuz ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizler için araştırıp yazdık. İlk olarak bu tuzları tanıyalım;

 

İyotlu Tuz Nedir?

İyotlu tuz, içerisine iyot eklendiği tuzdur. İyot; sebze, deniz ürünleri ve yumurta gibi bazı besinlerde bulunan bir mineraldir. İnsan vücudu iyota ihtiyaç duyar fakat vücut doğal olarak iyotu üretemez. Bu nedenle insanların iyotu yiyeceklerden almaları gerekir.

 

Neden Sofra Tuzuna İyot Eklenir?

Genellikle iyot eksikliğini önlemek amacıyla sofra tuzuna iyot eklenmektedir. . Sofra tuzuna iyot eklemek, kolayca önlenebilen ancak aynı zamanda vücudun düzgün çalışması üzerinde ciddi olumsuz etkileri olan iyot eksikliği olasılığını ortadan kaldırmanın bir yoludur. Ayrıca tiroid bezinin tiroksin üretmesi için iyota ihtiyaç duymaktadır. Tiroksin, vücut fonksiyonlarından sorumlu olan oldukça önemli bir hormondur.

 

İyot eksikliği Nedir?

İyot eksikliği, kolay önlenebilir fakat vücut yeterince iyot almadığında ortaya çıkan sağlık sorunudur. Bu yüzden iyotlu tuz, iyot eksikliğini önlemek için etkili bir çözümdür. İyot Eksikliği nelere sebep olur?
● Çocukluk döneminde beyinin gelişimine zararlı etkileri vardır.
● İyot eksikliği guatra neden olur. 
● Zeka geriliğine neden olabilir.
● Aşır eksikliğinde cüceliğe neden olur.

 

İyotlu Tuzun Faydaları Nelerdir?

● Guatrın oluşmasını engeller,
● Gelişim sorunları, zeka geriliğini, sağırlık, meme kistleri gibi birçok sorunu engeller,
● Büyüme, gelişme ve metabolizmayı korur.
●Vücudun enerji seviyesini düzenler
●Toksinlerin vücuttan atmasını sağlar

 

İyotsuz Tuz Nedir?

İyotsuz tuz, içerisinde iyot bulunmayan tuzdur. Sodyum ve klorürden oluşmaktadır. İyotsuz tuz, sofra tuzu hasat edilmesinden sonra işlenir. İşlem sırasında sofra tuzuna sodyum alüminosilikat, magnezyum karbonat ve silikon dioksit gibi katkı maddeler eklenebilmektedir. Bu yüzden iyot eklenmese de tadı iyotlu tuzdan farklı olmadan ve raf ömrünü uzatan diğer katkı maddeleri ile de üretilebilir.

 

İyotlu ve İyotsuz Tuzu Arasındaki fark Nedir? Ne Zaman Kullanılmalı?

İyotlu ve iyotsuz tuzlar görünümü ve tat bakımından birbirinden farklı değildir.  İyotlu tuzu yemeği baharatlamak, tatlandırmak ve pişirmek için kullanabilirsiniz.  Bu tuz diyet sürecinde vücudun gerekli iyotu karşılamasını ve yardımcı olur.

İyotsuz tuz ise biftek veya salata gibi yemeklerinizde son dokunuşa ihtiyaç duyduğunuzda ekleyebilirsiniz.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10