Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Tuz Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Tuz Uzun Süre Nasıl Saklanır?

İnsan yaşamında oldukça önemli olan tuz, yiyeceklerin tatlandırılmasını sağlayan ve gıdaların muhafaza edilmesi için eski çağlardan bu günümüze kadar kullanılan malzemelerden biridir. Gıdaların uzun süre saklanmasını sağlamanın nedeni ise tuzun gıdalardaki nemin emmesi ve onu kurutarak içinde bakteri üremesini engellemesidir.  İnsanlar MÖ. 2700’lerden beri tuz kullanmaktadırlar. 


Tuz, insan vücuduna sodyum ve klorür iyonlarına olan ihtiyacını karşılamayı sağlar. Ayrıca insanların sağlıklarını korumalarına yardımcı olur. 


Tuz içinde bulunan minerallerden biri olan sodyum; kas ve sinir işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirmeleri için gereklidir. Aynı zamanda tuzun içindeki klorür ise kanın ve pH’ın düzenlenmesi ve sindirim asitlerinin üretimi için oldukça önemli bir bileşendir.


Beyaz Tuz olarak bu yazımızda sizlere tuzun uzun süre nasıl saklanabileceğini anlatacağız.


Tuzun Son Kullanma Tarihi Var mı?

Saf tuz asla bozulmaz bir yapıya sahiptir. Nem ve metal iyonlarına maruz kalmadığı sürece lezzetini ve gücünü her zaman korur. Fakat eğer nem ve metal iyonlarına maruz kalırsa tadında bir bozulma olduğunu fark edeceksiniz.


Tuz higroskopik olduğu için ortamdaki suyu emer ve çeker. Bu nedenle mutfak gibi nemli bir yerde tuzu saklamak topaklaşmasına sebep olur. Doğru bir şekilde hava geçirmez, kuru bir kapta saklanan tuz raf ömrü uzun olur.


Kaya tuzu nasıl saklanır?

Kaya tuzun en iyi muhafaza etme şekli ısı, ışık ve nemden uzak ağzı kapalı olarak bir kapta saklanmasını tavsiye edilir. Kullanılacak zaman kesinlikle kuru bir kaşık kullanılmalıdır. Rutubet ve ıslaklık temas ettiğinde tuz topaklaşır ve sertleşmesine neden olur.


Tuz ne kadar dayanır? 

Genellikle sofra tuzların yaklaşık 5 yıllık raf ömrüne sahiptir. Fakat deniz tuzu ve göl tuzu gibi bazı farklı tuz çeşitleri, saf tuz formlarında oldukları için doğru bir şekilde muhafaza edilirse raf ömürleri sonsuza kadardır. Bununla birlikte, bazı tuz çeşitleri de içinde bulunan katkı maddeleri nedeniyle belirli bir raf ömrüne sahip olmaktadırlar.
 7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10