Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Tuzun Tarihçesi

Tuzun Tarihçesi

Tuzun Tarihçesi

Tuz, yüzyıllar boyunca insanların sadece gündelik yaşamını tatlandırmış olmakla kalmayıp, aynı zamanda verimliliğin de sembolü olmuştur. Sürekliliği veya sözlerin tutulması da her zaman tuzla ifade edilmiştir.

Antik Çağ’da Homer tarafından “kutsal madde” olarak tanımlanan tuz, insanların yüzyıllar boyunca beslenme amacıyla tükettiği ilk maddedir. Aynı zamanda tuz, ilk uluslararası ticari ürünlerden birisi olarak para yerine, yani bir değişim aracı olarak kullanılmıştır.

Tuzun, 8.000 yıl öncesinde tuz göl sularından üretilmeye başlandığı bilinmektedir. Çinliler’in M.Ö. 6.000 yılında Xiechi Gölü’nden de tuz üretmeye başladığı bilinmektedir.  

Tuzun ayrıca gıda saklamada kullanılabilirliğinin keşfi, medeniyetin de kurulmasını başlamıştır. Bu keşif sayesinde gıdaların sadece belli bir zamanda tüketme zorunluluğu kalkmış, uzak mesafeler gıda taşınabilmesini mümkün kılmıştır. Eski zamanlarda tuz elde etmek çok zordu ve bu yüzden bazı halklar tarafından bir para birimi olarak kabul edilip bir ticaret ögesi haline gelmiştir.  Hatta tuzun tarihte bir diğer adı da “beyaz altın” dır.

Osmanlı Devleti’nde ise tuz, deniz ve büyük göllerin kıyısında bulunan yerleşim yerlerindeki tuzlalarda ve yer altı tuz yataklarında üretilir; sanayide yiyeceklerin uzun süre saklanmasında kullanılırdı. Ayrıca tuz gündelik yaşamada fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir maddeydi. Gelirleri Osmanlı hazinesinin önemli kalemlerinden birisiydi ve ülkenin birçok yerinde faaliyet göstermekteydi.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10