Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Kar Yağdığında Yola Neden Tuz Dökülür?

Kar Yağdığında Yola Neden Tuz Dökülür?

Kış aylarında aşırı kar yağışı veya ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan sıcaklık farklarından dolayı gizli buzlanma, buzlanma ve don olayı ile karşılaşılmaktadır.

Kar yağışının ani soğuma sonucu meydana geldiği ve katı halde yeryüzüne ulaştıktan sonra birikerek yolların kapanmasına neden olduğu bilinmektedir.

Kar yağışının gerçekleşmesi ve ani soğumanın devam etmesi yollarda don olaylarına neden oluyor. Kışın don olmaması için yollara tuz atılır.

Tuzun buzla etkileşimi aslında çok basit kimyasal yasalara dayanmaktadır. Tuzla çözülen buz saf su değildir; tuzlu su olarak sıvılaşır. Bu sayede suya giren tuz ile donma noktası düşeceğinden donma gecikecek veya engellenecektir. 

Bu yüzden kışın yollara tuz dökülerek tehlikeli buzlanma koşullarının önüne geçilmektedir ve yollarda güvenlik için tedbir oluşturulmuş olur.

Donma noktasını düşürmede oldukça faydalı ve başarılı olan tuz, görevini yerine getirdikten ve etkilediği karışım doygunluğa ulaştıktan sonra bulunduğu bölgeye pürüzlü bir yüzey sağlayarak ve kaymayı önleyerek ikinci bir fayda sağlar.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10