Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Tuz Suyun Kaynamasını Etkiler Mi?

Tuz Suyun Kaynamasını Etkiler Mi?

Tuz, suyun kaynamasını etkiler. Basit bir şekilde söylemek gerekirse suyun içine tuz eklediğiniz zaman suyun kaynama noktası yükselmiş olursunuz. Yani deniz seviyesinde 100 °C’da kaynayan suya tuz eklediğiniz taktirde 100°C’dan daha yüksek bir derecede kaynamış olur. Kısaca suya tuz eklendiğinde kaynama noktası yükselir. 

 

Su Kaynama Noktası Nasıl Artar?

Sıvı bir maddenin içerisine uçucu olmayan bir çözünen eklendiğinde çözeltinin kaynama noktası yükselmiş olur. Çözünen madde miktarımı arttırdığınız sürece çözeltinin kaynama noktası yükselecektir. 

 

Peki; Tuz, Suyun Donma Noktasını Nasıl Etkiler?

Bildiğiniz üzre sıfır, suyun donma noktasıdır. Suya tuz ekleyerek suyun donma sıcaklığını düşürebilirsiniz. Suya %10 tuz eklediğinizde donma sıcaklığı -6'ya kadar iner. %20 tuz eklediğinde ise -16 dereceya kadar donar. Ancak buzun ısısı -16 dereceden daha az olduğu sürece tuzun artık erimede pek etki etmeğini görürsünüz.

 

Suyun Kaynaması Süresi neye göre Değişmektedir?

Bir sıvının kaynama noktası basınca bağlıdır. Bir sıvıyı deniz seviyesinden daha aşağıda veya daha yukarıda bir yere götürdüğünüzde dış basıç değişir ve sıvının kaynama noktası da değişir.  Deniz seviyesinden yukarıda atmosfer basıncı azdır. 

 

Dış basınc arttığı zaman suyun kaynama noktasına etkileri nelerdir?

Tuz, suyun kaynamasını etkiler. Basit bir şekilde söylemek gerekirse suyun içine tuz eklediğiniz zaman suyun kaynama noktası yükselmiş olursunuz. Yani deniz seviyesinde 100 °C'tır. Basınç arttığı takdirde su daha zor kaynama başlar.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10