Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Turşu İçin Hangi Tuz Kullanılmalı?

Turşu İçin Hangi Tuz Kullanılmalı?

Genellikle Turşu da kullanılmasını tavsiye edilen tuz çeşidi kaya tuzudur. Salamura olarak da bilinen turşu tuzu, normal sofra tuzu gibi ince bir yapıya sahip değildir. Salamura tuzu ile kurulan turşularda yumuşama olmaz. Ağır ağır çözülen bu tuz, turşunun dayanıklılığı ve lezzetini artıracaktır. 


Turşuda nasıl tuz kullanılır?

Turşuda kullanılacak tuzlu su en az bir gece dinlendirilmesi gerekiyor. Hazırlanacak her 2 kg tuşu için 200 g kaya tuzu kullanılır. Suyun içine konulan kaya tuzu bir gece boyunca iyice eriyecektir. Ayrıca turşuda ne kadar fazla kaya tuz kullanılırsa turşunun yumuşama ihtimali de o kadar azalmaktadır.


Turşuda hangi su kullanılmalı?

Turşu yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de turşunun suyunu doğru bir şekilde yapmaktır. Turşu suyunda içme suyunun kullanılması çok önemlidir. Altın oran denen su karışımında sirke ve tuz olmalı. Her bir litre suya bir çay bardağı sirke, iki buçuk yemek kaşığı kaya tuzu konmalı.


Turşuya ince tuz konulur mu?

Turşu yaparken kesinlikle iri taneli kaya tuzu kullanılmalıdır. İyi bir turşu kurmak için içindeki tuz oranı çok önemlidir. Turşudaki tuz miktarı az olursa turşuda yumuşama görülür ve içinde zararlı bakteriler oluşmasına neden olur. Bu yüzden tuz miktarını iyice dengelemek lazım ne az ne de çok fazla.


Kurulan turşunun suyu neden bulanır?

Turşu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu su, tuz, limon veya sirke oranını iyi ayarlanması gerekir. Özellikle su, sirke ve tuz miktarları arasında bir dengesizlik varsa eğer turşu suyunda bulanma olur. Ayrıca turşularda yumuşama ve küflenme oluşur .


Turşunun tuzu az ise ne yapılmalı?

Eğer Kurulan turşunun tuzu az ise üstten tuz eklenebilir. Genellikle turşuya asıl lezzetini veren şey sirkedir. Sirke, sağladığı asitlik sayesinde bakteri ve küf mantarlarının kendini üremesini engeller ve kullanılan sebzelerin tazeliğini korumasında yardımcı olur.


Turşu neden bozulur?

Turşunun tuzu az ise bu turşu zamanla yumuşar, suyu bulanıklaşır ve kararır. Aksi halde tuzu fazla olan turşularda ise olgunlaşma süreleri uzar, tatları fazla tuzlu olup özellikle salatalık turşusunun içinde fazla su birikmesine neden olur.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10