Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Kaya Tuzunun Doğal Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Kaya Tuzunun Doğal Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

• Eğer aldığınız kaya tuzunun ambalajı üzerinde “İyot ilave edilmemiştir” yazılmışsa bu tuz doğaldır. Çünkü TGK verdiği karara göre rafine edilmeyen tuzların ambalajları üzerine bu ibarenin eklenmesini zorunlu kılmıştır.


• Sofralık ya da yemek tuzlarının bir pakette en fazla 250 gr, sofrada öğütme tuzu ise 500 gr olması gerekir fakat bu ağırlıkları aşıyorsa o tuz doğal kristal kaya tuzu değildir. Aksine rafine edilmiş kaya tuzudur. Çünkü rafinasyona tabi tutulmayan tuzlar da birçok paket için miktar belirlenmiştir.


• Bir paket üzerinde ‘’kaya tuzu’’ ifadesi geçen sodyum ve klorür dışında paket içeriğinde yer alan çinko, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır gibi mineralleri de mevcutsa ve oranları yazılmışsa bu tuzun doğal tuz olduğunu anlamına gelir. Ama bunun tam tersi paketin üzerinde “%100 sodyum ve klorürden oluşuyor” yazılmışsa yani toplam olarak sadece iki mineral içeriyorsa o tuz kesin olarak rafine edilmiş tuzdur.


• Tuzun doğal olup olmadığını anlamamız için yarım çay bardağı üzüm sirkesi içine bir tatlı kaşığı tuz atılır. Daha sonra 5-10 dakikaya kadar bekleyin. Sirke yeni açılmış gazlı içecekler gibi köpürüyorsa ve bir süre sonra da bulanıklaşıyorsa o tuz doğal olmadığını anlamına gelir.


• Doğal kaya tuzu kristal yapıda ve beyaz veya beyazın çeşitli tonlarına ait renklere sahiptir. Eğer tuzda gri veya pembe gibi farklı renkler varsa o tuz doğal kaya tuzu değildir. Fakat bu da unutulmamalıdır ki himalaya tuzu gibi bazı kaya tuzu çeşitlerinin rengi pembe tonlarındadır.


• Bununla birlikte saymış olduğumuz bütün bu maddeler dışında içerisinde ki toz tanecikleri birbiriyle aynısı olan tuzların rafine edildiği ve fabrikasyon ürünü olduğu çok açıktır.
 7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10