Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Havuz Tuz Sistemi

Havuz Tuz Sistemi

Havuz Tuz Sistemi 

Tuz elektroliz sisteminin Tuz klorinatörü,Tuzlu su klorlayıcısı gibi çok değişik isimlendirmeleri de vardır fakat sonuçta hepsi aynı sistemi anlatırlar.Tuzlu su klorlayıcısı yüzme havuzu dezenfeksiyonu için gerekli olan hipoklorid asidin tuz elektroliz yöntemiyle havuzda meydana gelmesini temin eder.Yani gerekli olan ,havuz makine dairesine tuz elektroliz cihazı takıp havuz suyuna yeter miktarda kaya tuzu atmaktır. Elektroliz sonucunda tuz klora  (sodyum hipoklorid) dönüşerek havuz suyunu dezenfekte edecektir.

Bu sistem küçük havuzlar bilhassa ev havuzları için idealdir.

Faydaları:

1.Geleneksel klor kullanılmadığından klor depolaması ve sisteme ilavesi sırasındaki tehlikeleri yoktur, dolayısıyla daha emniyetli ve sağlıklıdır.

2.Tuz çok ucuz olduğu için uzun vadede ekonomiktir.

Zararları

1.Sonuçta klor ürettiği ve klorla dezenfekte sağladığı için klorun bütün zararları bu sistemde de mevcuttur.

2.Metal aksamı çürütme etkisi vardır.

3.İlk kurulum maliyeti vardır. Ancak diğer otomatik klorlama sistemlerinden daha pahalı değildir.

HAVUZ SUYUNUN HAZIRLANMASI

Her marka elektroliz cihazının kendine has bazı özel talimatları olmakla birlikte genel olarak uyulması gereken kurallar aşağıdadır.

Makine dairesine cihazın teknik tarifnamesinde yazıldığı şekilde montaj yapıldıktan sonra havuz suyunun hazırlanması önemlidir. Havuz suyu aşağıdaki şartları sağlamalı ve sürekli aynı değerlerde tutulmalıdır.Bu sayede hem cihazın kullanım ömrü uzayacak,hem de kullanıcılar sağlıklı bir suda yüzebileceklerdir.

Havuzunuzun suyu aşağıdaki kimyasal değerler sağlandığında temiz ve berrak olacaktır:

pH 7,2-7,6

Toplam Alkalinite 80-120 ppm

Tuz 5-6 gr/l yani 5000-6000 ppm (cihaza göre değişebilir,3000 ppm altında hiçbir cihaz çalışmaz;asgari 4000 ppm.dir)

Suyun Sertliği 100-300 ppm (daha sert sularda cihaz zarar görür)

TUZUN HAVUZ SUYUNA EKLENMESİ

Suyun kimyasal değerleri ölçülüp uygun olduğu görüldüğünde havuza tuz koymanın zamanı gelmiş demektir.Her cihazda başlangıçta havuza ne kadar tuz koyulacağı yazmakla birlikte genel olarak başlangıçta 5000 -6000 ppm tuzlulukta çalışılır.Bunun için de her 1m3 havuz suyuna 5-6kg tuz atılır.Yani 100m3 havuz için 500-600kg tuz atmak gerekir. Bu işlem havuz pompası çalışırken yapılmalıdır.Tuzun homojen dağılması için, havuzun tüm kenarları dolaşılarak eklenmelidir. Tuzun yoğunluğu sudan fazla olduğu için, bir kısım tuz dibe çökebilir. Bu durumda dip süpürgesi yapmak, tuzun suda çözünmesini hızlandıracaktır. Tüm bu işlemler, klorinatör çalıştırılmadan önce yapılmalıdır. Tuzun eridiğine emin olduktan sonra klorinatörü çalıştırabiliriz.

SİSTEM GEREKSİNİMİ

a.Üretilen stabilizatörsüz klor olduğu için açık havuzlarda havuz suyuna klorun UV ışınlarından etkilenip çabuk uçmasını önlemek için stabilizatör ( siyanürik asit) ilave edilir. Bu amaçla 100m3 suya 4kg.siyanürik asit ilave edersek havuz suyunda 40 ppm siyanürik asit elde edilir.

b.Tuzun elektrolizi sonucu oluşan Sodyum hipoklorit  baz  özellikli olduğundan (pH değeri 13) bir müddet sonra suyun pH değerinde yükselme görülecektir. Bu amaçla sisteme otomatik pH düzenleyici cihaz takmak zorunludur.Bazı elektroliz cihazlarında entegre olarak pH düzenleyici cihaz da bulunmaktadır.

SİSTEMİN KONTROLU VE EKSİLEN TUZUN TAMAMLANMASI

Normal şartlarda havuzdan tuz eksilmez. Çünki sistem sürekli olarak tuzu suya iade eder.Ancak ters yıkamalarla eksilen suyun yerine alınan taze su ve açık havuzlarda yoğun yağışlar neticesinde havuz suyundaki tuzluluk oranı azalır.Sistem 5000-6000ppm tuzluluk ile devreye alınmıştır.4000 ppm tuzlulukta da sorunsuz çalışır.Ancak 3000 ppm de sistem klor üretmeyi durdurur.Böyle durumlarda suyun tuzluluğunu ölçerek eksik tuzun tamamlanması gerekir.Bu amaç için yapılmış tuz ölçerlerden bulundurmak gerekir.Basit çubuk şeklinde olanlarından elektronik ölçüm yapanlarına kadar çok çeşidi vardır.Suyun tuzluluk oranı havuzu kullanma sıklığına bağlı olarak 15-30 günde bir ölçmek gerekir.4000 ppm altına düştüğünde 6000 ppm seviyesine tamamlamak gerekir.Örnek olarak havuz tuzluluk derecesi 3500 ppm ise 6000 ppm seviyesine çıkarmak için her m3 su için 2,5 kg tuz ( 100m3 havuz için 250kg) ilave etmemiz gerekecektir.

Havuz klor seviyesi her gün ölçülerek  kapalı havuzlar için 1-1,5ppm; açık havuzlar için 1-3 ppm seviyesinde olup olmadığı kontrol edilmeli ve düşük ise tuz klorinatörü ayarı yükseltilmelidir. Klorun yüksek çıkması durumunda eğer havuza girilmiyorsa ayar düşürülerek normale dönmesi beklenmeli,havuza girilecekse ayar düşürülmekle birlikte havuza taze su alınarak tuzlu su oranı seyreltilerek düşürülmelidir.

Açık havuzda stabilizatör kullanıldığından ayda bir kez  siyanürik asit ölçümü yapılarak 30-50 ppm seviyesi muhafaza edilmeli, azalan siyanürik asit için her 1m3 havuz suyuna 10 ppm artış için 10gr siyanürik asit eklenmelidir.

Son olarak ; tuz elektroliz sistemi kullanılan havuzlarla ,klorla dezenfekte yapılan havuzlar arasındaki kimyasal uygulamaları ve ölçümlemeler arasında hiçbir fark yoktur.Birinde doğrudan klor kullanılır,diğerinde bu amaçla tuz kullanılır ve tuz havuz içinde klora dönüştürülür.Havuz kimyasal değerleri tamamen aynıdır.Aynı periyotlarla klor,pH,alkalinite ,siyanürik asit,sertlik ölçümleri yapılır.Elektroliz sistemlerinde ilave olarak su tuzluluğu ölçümü yapılmalıdır.Bunun dışında ilave kimyasal kullanımları (pH düzenleyici,flok,yosun öldürücü,parlatıcı vs. aynen kullanılır.Satıcıların tuz dışında bir şey kullanmayacaksınız,kimyasal kullanımı yoktur söylemleri sadece satış politikası olup gerçekle alakası yoktur.Ancak doğrudan klor kullanımının olmaması bile iyi bir şeydir.7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10