Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Talk Taşı Pudrası 20-25 Kg

TALK Pudrası 20 Kg, Talk Kalın 25 Kg

Talk, sulu magnezyum silikat olup, teorik formülü 3 MgO 4SİO2 H2O' dur. İdeal bileşiminde %63.5 SİO2 %31.7 MgO ve %4.8 H2O ihtiva eder. Beyaz, yeşilimsi şefaf renklerde, kaygan, masif görünümlü ve yumuşaktır. Sertliği Mohs cetveline göre 1-1.5 arasında değişir. Yoğunluğu 2.6-2.8 gr/cm3 arasındadır. Kristal şekli monokliriktir. Talkın ısı ve elektrik iletkenliği zayıftır fakat ateşe dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında sertleşir, katılaşır. Asitlerle bozulmaz.
 
Talkın ticari olanları genelikle teorik saflıktan oldukça farklılıklar gösterir. Bu tür ürünler, saf talk minareli olduğu gibi talk ve talkın parajenezinde bulunan dolomit, kalsit, kuvars, diyopsit, serpantin, magnetit, pirit, tremolit-aktinolit ve mika gibi minarallerin değişik oranlarda karışımı halinde olabilirler..

TALK KULLANIM ALANLARI;

Talk Boya Sanayi; Lif ve yaprak özelliğine sahip talklar, yağ absorblama özelliğinden dolayı boya ve benzeri yağ yapımında kullanılmaktadır. Boya sanayinde kullanılan talk öğütüldüğünde son derece beyaz ve tenörü yüksek olmalı (%98.5). Ayrıca 325 mesh' lik elekten geçebilmelidir. Talk lifi boya tabakacıklarının biribirine ve yüzeye kenetlenmesini sağlar. Ağır boya materyallerinin çökmesini önleyip, boyanın daha homojen olmasını sağlar.

Talk Kozmatik SanayiTalkın istenilen tane boyutunun elde edilmesi mümkün olduğundan kimyasal saflığı ve kayganlığından dolayı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. İlaç sanayiide kullanılan talkta aranan özellikler, içerdiği lifsi ve sert minerallerin azlığı, arsenik ve demir miktarlarının düşük olmasıdır.

Talk ilaç Sanayi (farmakoloji); Talkın istenilen tane boyutunun elde edilmesi mümkün olduğundan kimyasal saflığı ve kayganlığından dolayı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Kozmetik sanayiide kullanılan talkta aranan özellikler, içerdiği lifsi ve sert minerallerin azlığı, arsenik ve demir miktarlarının düşük olmasıdır.

Talk Kağıt SanayiTalk, yumuşaklığı, tane boyu, mürekkep emme özelliği ve suda erime özelliği nedeni ile kağıt sanayiinde rahatça kullanılabilmektedir. Ancak kullanılacak talkın CaCO3 oranı %2-5' ten fazla olamamlı ve başka mineral içermemelidir.

Talk Kablo SanayiTalk, kablo yapımında da diğer kullanım alanlarında olduğu kadar etkin bir maddedir. Geçirgenliği önler. Toz olarak kablo arasında, formülle dış kaplamada kullanılır.

Talk Kaouçuk SanayiTalk, bir çok sentetik lastik, Plastik ve kauçuk üretiminde doldurucu olarak kullanılır. Maddeye sıkı bir doku kazandırır.

Talk Lastik Sanayi; Dolgu Malzemesi olarak kullanılır. Ortalama tane boyutu 2µm, elektriğe karşı direnç, esneklik sağlar.

Talk Döküm Sanayi; Pota Malzemesi olarak kullanılır. Sıçağa dayanıklı oluşu, kalıp ve döküm arasında geçirgenliği önler. Ergimiş metalin üzerinde havayla temasını kesmek için kullanılır.

Talk Gıda Sanayi; Sakızda, mayada ve Hayvan yeminde dolgu maddesi olarak kullanılır. Şekerde ve çikolatada yapışkanlığı önleyici olarak kullanılır.

Talk Seramik SanayiTalkın ısı ile genleşme özelliğinin çok az olması nedeniyle banyo ve mutfak seramiklerinde ve elektrik sobalarının plakalarında kullanılmasını sağlamıştır. Seramik sanayiinde kullanılacak talkta fiziksel ve kimyasal yapı bakımından homojenlik istenir. Ayrıca, tane iriliği ve dağılımı ile pişirme rengi de önemlidir. Bileşiminde manganez ve demir istenmeyen ten fazla olmamalıdır. Elektroseramik ve sırlamada impuritelerdir. CaO %0.5, demir oksit %1.5 ve Al2O3 %4' kullanılan talk saf magnezyum silikattır. Ayrıca kloritsiz kompakt talk (steatit) kullanılabilir.

Talk Asfalt; Sertlik ve sıçaga dayanıklılığı sağlar. Aynı zamanda kırılmaz ve çatlamayı önler.

Talk Haşere İlaçlama ve Gübre SanayiTalk haşare öldürücü ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İlaca toksit etki, istenen yoğunluk ve az aşındırıcılık özelliklerini kazandırır.

Talk Çatı Kaplama; Bu iş için genellikle kalitesiz talklar kullanılır. Bu yüzden hammadede beyazlık ve saflık aranmamaktadır. Aranan özellikler, tane boyu ve dağılımı ile yağ emme özelliğidir. Talk, çatı yapımında erimiş asfaltı stabil duruma getirdiği için yangın ve hava koşullarına karşı yüksek bir koruma sağlar. Talk ayrıca, yapım ve yerleştirme sırasında çakılların veya çatı yollarının birbirlerine yapışmasını önler.

 

Etiketler; Talk Pudrası, Talk Pudrası Nedir, Talk Pudrası Yapımında Hangi Miraller Kullanılır, Talk Pudrası Ne İşe Yarar, Talk PudrasıNe Demenk, Talk Pudrası Neyden Yapılır, Talk Pudrası Zararları, Talk Pudrasında Yapılan Mineraller, Talk Pudrası Neden Yapılır, Talk Pudrası Fiyat, Talk Taşı Nerede Çıkar, Talk Taşı Özellikleri, Talk Taşı Nerede Kullanılır, Talk Taşı Faydaları, Talk Malzemesi


7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10