Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL
   0216 364 22 10     0535 300 29 44 TEKLİF AL
Yukarı Dudullu mah. Narin sok. NO:48/B Ümraniye / İSTANBUL

Hidroklorik Asit HCl 35 Kg

Görünümü : Berrak Sıvı Halde

Kimyasal adı : Muriatic acid, chlorohydric acid

Kimyasal Formülü : HCL

Ambalaj Şekli : 35 Kg Bidonlarda, 1200 Kg İbclerde, 20 Tonluk Tanker

Tanımı ve Kullanımı : 

Hidroklorik Asit, Tuz Ruhu Olarak Bilinen Hidrojen ve Klor Elementlerinden Oluşmuştur. Normal Basınç Altında ve Oda Sıcaklığında Gaz Halinde Bulunur. Günümüzde Demir Çelik Sektöründen, PVC Alanında, Organik Madde Üretimi ve Gıda Sektörüne Kadar Tüm Alanlarda Kullanılmaktadır. Bu Kolaylıkların Yanında, Hidroklorik Asit Aslında Zehirli Bir İçeriğe Sahiptir. İnsan Vücudu Dahil, Pek Çok Yüzeyde Hasara Neden Olur. Bu Asitle İşlem Yapılırken Çok Dikkatli Olunması Gerek ve Acil Önlemler Alınmalıdır. Hem Toksik  Etkisi, Hem De Tahriş Edici Etkisi Vardır. Ciltte Yanıklara, Solunum Sisteminde Tahrişlere Neden Olmaktadır. Hidroklorik Asit Elde Etmek İçin, Önce Hidrojen Gazı Elde Edilmelidir. Hidrojen Klorür Normalde 110 Derecede Kaynar, -27 İle 32 Derecede Erir.

Hidroklorik asit HCI formülüyle gösterilen, bir klor atomu ve bir hidrojen atomundan oluşan bir bileşendir. Bu bileşen oda sıcaklığındaki bir litre suda, ortalama 450 litre kadar yüksek oranda çözünmektedir. Diğer asitler gibi asit rengi denen bir renk verir. Amonyak ve sodyum karbonat gibi bazlara etkisi fazladır. Hidroklorik asit suyun içine damlatılırsa H+ iyonu verir. Demir, çinko, alüminyum, magnezyum gibi metallere etki ettiğinden hidrojen açığa çıkarır. Bakırla beraber havanın oksijeniyle tepkimeye girse de, burada hidrojen açığa çıkmaz. Hidroklorik asidin pas gideren etkisi de bulunmaktadır. Karbonatlar bu bileşikle tepkimeye girdiğinde, karbondioksit açığa çıkmaktadır. Organik bileşiklerle etkileşim kurduğunda, klorlu ürünler elde edilmektedir.

Kullanım Alanları

Bu bileşen farklı alanlarda kullanılan inorganik asittir. Kullanıldığı alana göre asidin derişimi farklılık gösterir. Çeliğin dekapajı, inorganik maddelerin üretimi, organik bileşikler oluşturma, ph dengesinin sağlanması gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Sanayide petrol, reçine rejenerasyonu, kağıt, ilaç, boya, kimya, tekstil, metal klorürü üretimi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Çeliğin dekapajı: Hidroklorik asit çeliğin temizlenmesi için yapılan dekapaj işleminde sıkça kullanılmaktadır. Önce demirin üzerindeki pas % 18 derişimli hidroklorik asitle alınır. Daha sonra dekapaj işlemi gerçekleştirilir.

PVC maddesi için üretilen Vinil klorit gibi organik madde üretiminde hidroklorik asit kullanılmaktadır. Bu alanda aktif karbon, askornik asit, bisfenol A, polikarbonatlar gibi organik bileşikler elde edilebilir. Hidroklorik asitten elde edilen fosgen 1. Dünya Savaşında kimyasal silah olarak kullanılan bir organik maddedir.

İnorganik bileşiklerin çoğunluğu asit baz tepkimesiyle üretilmektedir. Bunların içindeki asitlerden olan hidroklorik asit oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Demir klorür gibi maddeler bu etkiyle sudan ayrıştırılır, su arıtma tesislerindeki pis suların temizliği sağlanır. Bunun yanında akü, pil gibi malzemelerin üretiminde hidroklorik asit kullanılmaktadır.

Ph kontrolünün sağlanması: Herhangi bir solüsyon içindeki bazik değerin düşürülmesi için hidroklorik asit kullanılmaktadır. Bununla solüsyondaki asit baz değerleri değiştirilebilmektedir. Havuz suyu, içme suyu, gıda ve ilaçlarda ph değerleri bu şekilde kontrol edilmektedir.

İyon alışverişinin yenilenmesi: İyon alışverişinin denetlenmesinde ve yenilenmesinde yüksek kaliteli hidroklorik asit kullanılmaktadır. Reçine gibi maddelerin üzerinde bu şekilde oynanabilir.

Diğer kullanım alanları: Kimya sektöründe en önemli maddelerden olan hidroklorik asit, sanayi dallarının pek çoğunda kullanılan bir malzemedir. Ev temizliğinde, dericilikte, inşaat sektöründe de kullanılmaktadır. Kayaların içine enjekte edilen hidroklorik asitle, petrol araştırmaları yapılmaktadır. Gıda sektöründe de katkı maddesi yapımında kullanılmaktadır.

 

Etiketler: hidroklorik asit nedir, klorik asit, hidroklorik asit, hcl asit mi, hidroklorik asit fiyat, hidroklorik asit yaygın adı, hidroklorik asit formulü, hidroklorik asit ph


7/24 Ücretsiz Sevkiyat Hizmeti - İstenilen Yere Taşıma - Hizmet ve Kalitede En İyisi.
HEMEN ARA GETİRELİM.
0216 364 22 10